214

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
214 во разни календари
Грегоријански календар214
CCXIV
Ab urbe condita967
Асирски календар4964
Балиски календар135–136
Бенгалски календар−379
Берберски календар1164
Будистички календар758
Бурмански календар−424
Византиски календар5722–5723
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2910 или 2850
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2911 или 2851
Коптски календар−70 – −69
Етиопски календар206–207
Еврејски календар3974–3975
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера270–271
 - Сачка ера135–136
 - Кали-југа3314–3315
Холоценски календар10214
Ирански календар408 п.п. – 407 п.п.
Исламски календар421 п.х. – 420 п.х.
Јавански календар91–92
Јулијански календар214
CCXIV
Корејски календар2547
Мингуо-календар1698 пред Р. Кина
民前1698年
Нанакшахи−1254
Селевкидски календар525/526 г.г.
Тајландски сончев календар756–757
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
340 или −41 или −813
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
341 или −40 или −812

214 (CCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 214 година од новата ера, 214. од првиот милениум, 14. од III век и петта од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5722 и 5723 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4964 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3974 и 3975 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 967.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 214 година се протега во 2850 и 2851, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2910 и 2911 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 757. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 421 и 420 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 214 на Ризницата ?