281

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
281 г.  во други календари
Грегоријански календар 281
CCLXXXI
Ab urbe condita 1034
Асирски календар 5031
Бахајски календар -1563–-1562
Бенгалски календар -312
Берберски календар 1231
Будистички календар 825
Бурмански календар -357
Византиски календар 5789–5790
Еврејски календар 4041–4042
Ерменски календар
Етиопски календар 273-274
Ирански календар 341 п.с. – 340 п.с.
Исламски календар 352 пред хиџра – 350 пред хиџра
Јулијански календар 281    CCLXXXI
Кинески календар 庚子年月日
(2917/2977)
— до —
辛丑年月日
(2918/2978)
Коптски календар -3–-2
Корејски календар 2614
Календар Мингуо 1631 пред РК
民前1631年
Селевкидски календар 592–593
Тајландски сончев календар 824
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 337–338
 - Шака самват 203–204
 - Кали југа 3382–3383
Холоценски календар 10281
Џуче-календар нема (пред 1912)

281 (CCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 281. година од новата ера, 281. од првиот милениум, 81. од 3 век и втора од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5789 и 5790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4041 и 4042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1034.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 281. година се протега во 2917 и 2918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2977 и 2978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 824. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 352 и 350 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]