258

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
258 во разни календари
Грегоријански календар258
CCLVIII
Ab urbe condita1011
Асирски календар5008
Балиски календар179–180
Бенгалски календар−335
Берберски календар1208
Будистички календар802
Бурмански календар−380
Византиски календар5766–5767
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2954 или 2894
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2955 или 2895
Коптски календар−26 – −25
Етиопски календар250–251
Еврејски календар4018–4019
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера314–315
 - Сачка ера179–180
 - Кали-југа3358–3359
Холоценски календар10258
Ирански календар364 п.п. – 363 п.п.
Исламски календар375 п.х. – 374 п.х.
Јавански календар137–138
Јулијански календар258
CCLVIII
Корејски календар2591
Мингуо-календар1654 пред Р. Кина
民前1654年
Нанакшахи−1210
Селевкидски календар569/570 г.г.
Тајландски сончев календар800–801
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
384 или 3 или −769
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
385 или 4 или −768

258 (CCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 258 година од новата ера, 258. од првиот милениум, 58. од III век и деветта од 250-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5766 и 5767 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5008 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4018 и 4019 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1011.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 258 година се протега во 2894 и 2895, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2954 и 2955 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 801. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 375 и 374 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]