280

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
280 г.  во други календари
Грегоријански календар 280
CCLXXX
Ab urbe condita 1033
Асирски календар 5030
Бахајски календар -1564–-1563
Бенгалски календар -313
Берберски календар 1230
Будистички календар 824
Бурмански календар -358
Византиски календар 5788–5789
Еврејски календар 4040–4041
Ерменски календар
Етиопски календар 272-273
Ирански календар 342 п.с. – 341 п.с.
Исламски календар 353 пред хиџра – 352 пред хиџра
Јулијански календар 280    CCLXXX
Кинески календар 己亥年月日
(2916/2976)
— до —
庚子年月日
(2917/2977)
Коптски календар -4–-3
Корејски календар 2613
Календар Мингуо 1632 пред РК
民前1632年
Селевкидски календар 591–592
Тајландски сончев календар 823
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 336–337
 - Шака самват 202–203
 - Кали југа 3381–3382
Холоценски календар 10280
Џуче-календар нема (пред 1912)

280 (CCLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 280. година од новата ера, 280. од првиот милениум, 80. од 3 век и прва од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5788 и 5789 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5030 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4040 и 4041 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1033.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 280. година се протега во 2916 и 2917, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2976 и 2977 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 823. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 353 и 352 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]