Прејди на содржината

266

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
266 во разни календари
Грегоријански календар266
CCLXVI
Ab urbe condita1019
Асирски календар5016
Балиски календар187–188
Бенгалски календар−327
Берберски календар1216
Будистички календар810
Бурмански календар−372
Византиски календар5774–5775
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2962 или 2902
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2963 или 2903
Коптски календар−18 – −17
Етиопски календар258–259
Еврејски календар4026–4027
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера322–323
 - Сачка ера187–188
 - Кали-југа3366–3367
Холоценски календар10266
Ирански календар356 п.п. – 355 п.п.
Исламски календар367 п.х. – 366 п.х.
Јавански календар145–146
Јулијански календар266
CCLXVI
Корејски календар2599
Мингуо-календар1646 пред Р. Кина
民前1646年
Нанакшахи−1202
Селевкидски календар577/578 г.г.
Тајландски сончев календар808–809
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
392 или 11 или −761
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
393 или 12 или −760

266 (CCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 266 година од новата ера, 266. од првиот милениум, 66. од III век и седма од 260-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5774 и 5775 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5016 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4026 и 4027 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1019.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 266 година се протега во 2902 и 2903, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2962 и 2963 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 809. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 367 и 366 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]