Прејди на содржината

299

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
299 во разни календари
Грегоријански календар299
CCXCIX
Ab urbe condita1052
Асирски календар5049
Балиски календар220–221
Бенгалски календар−294
Берберски календар1249
Будистички календар843
Бурмански календар−339
Византиски календар5807–5808
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2995 или 2935
    — до —
己未年 (зем. коза)
2996 или 2936
Коптски календар15–16
Етиопски календар291–292
Еврејски календар4059–4060
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера355–356
 - Сачка ера220–221
 - Кали-југа3399–3400
Холоценски календар10299
Ирански календар323 п.п. – 322 п.п.
Исламски календар333 п.х. – 332 п.х.
Јавански календар179–180
Јулијански календар299
CCXCIX
Корејски календар2632
Мингуо-календар1613 пред Р. Кина
民前1613年
Нанакшахи−1169
Селевкидски календар610/611 г.г.
Тајландски сончев календар841–842
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
425 или 44 или −728
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
426 или 45 или −727

299 (CCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 299 година од новата ера, 299. од првиот милениум, 99. од III век и последна од 290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5807 и 5808 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5049 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4059 и 4060 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1052.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 299 година се протега во 2935 и 2936, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2995 и 2996 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 842. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 333 и 332 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 299 на Ризницата ?