211

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
211 г.  во други календари
Грегоријански календар 211
CCXI
Ab urbe condita 964
Асирски календар 4961
Бахајски календар -1633–-1632
Бенгалски календар -382
Берберски календар 1161
Будистички календар 755
Бурмански календар -427
Византиски календар 5719–5720
Еврејски календар 3971–3972
Ерменски календар
Етиопски календар 203-204
Ирански календар 411 п.с. – 410 п.с.
Исламски календар 424 пред хиџра – 423 пред хиџра
Јулијански календар 211    CCXI
Кинески календар 庚寅年月日
(2847/2907)
— до —
辛卯年月日
(2848/2908)
Коптски календар -73–-72
Корејски календар 2544
Календар Мингуо 1701 пред РК
民前1701年
Селевкидски календар 522–523
Тајландски сончев календар 754
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 267–268
 - Шака самват 133–134
 - Кали југа 3312–3313
Холоценски календар 10211
Џуче-календар нема (пред 1912)

211 (CCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 211. година од новата ера, 211. од првиот милениум, 11. од 3 век и втора од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5719 и 5720 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4961 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3971 и 3972 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 964.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 211. година се протега во 2847 и 2848, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2907 и 2908 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 754. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 424 и 423 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]