225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
225 г.  во други календари
Грегоријански календар 225
CCXXV
Ab urbe condita 978
Асирски календар 4975
Бахајски календар -1619–-1618
Бенгалски календар -368
Берберски календар 1175
Будистички календар 769
Бурмански календар -413
Византиски календар 5733–5734
Еврејски календар 3985–3986
Ерменски календар
Етиопски календар 217-218
Ирански календар 397 п.с. – 396 п.с.
Исламски календар 409 пред хиџра – 408 пред хиџра
Јулијански календар 225    CCXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(2861/2921)
— до —
乙巳年月日
(2862/2922)
Коптски календар -59–-58
Корејски календар 2558
Календар Мингуо 1687 пред РК
民前1687年
Селевкидски календар 536–537
Тајландски сончев календар 768
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 281–282
 - Шака самват 147–148
 - Кали југа 3326–3327
Холоценски календар 10225
Џуче-календар нема (пред 1912)

225 (CCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 225. година од новата ера, 225. од првиот милениум, 25. од 3 век и шеста од 220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5733 и 5734 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4975 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3985 и 3986 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 978.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 225. година се протега во 2861 и 2862, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2921 и 2922 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 768. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 409 и 408 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]