234

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
234 г.  во други календари
Грегоријански календар 234
CCXXXIV
Ab urbe condita 987
Асирски календар 4984
Бахајски календар -1610–-1609
Бенгалски календар -359
Берберски календар 1184
Будистички календар 778
Бурмански календар -404
Византиски календар 5742–5743
Еврејски календар 3994–3995
Ерменски календар
Етиопски календар 226-227
Ирански календар 388 п.с. – 387 п.с.
Исламски календар 400 пред хиџра – 399 пред хиџра
Јулијански календар 234    CCXXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(2870/2930)
— до —
甲寅年月日
(2871/2931)
Коптски календар -50–-49
Корејски календар 2567
Календар Мингуо 1678 пред РК
民前1678年
Селевкидски календар 545–546
Тајландски сончев календар 777
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 290–291
 - Шака самват 156–157
 - Кали југа 3335–3336
Холоценски календар 10234
Џуче-календар нема (пред 1912)

234 (CCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 234. година од новата ера, 234. од првиот милениум, 34. од 3 век и петта од 230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5742 и 5743 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4984 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3994 и 3995 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 987.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 234. година се протега во 2870 и 2871, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2930 и 2931 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 777. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 400 и 399 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]