267

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
267 г.  во други календари
Грегоријански календар 267
CCLXVII
Ab urbe condita 1020
Асирски календар 5017
Бахајски календар -1577–-1576
Бенгалски календар -326
Берберски календар 1217
Будистички календар 811
Бурмански календар -371
Византиски календар 5775–5776
Еврејски календар 4027–4028
Ерменски календар
Етиопски календар 259-260
Ирански календар 355 п.с. – 354 п.с.
Исламски календар 366 пред хиџра – 365 пред хиџра
Јулијански календар 267    CCLXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(2903/2963)
— до —
丁亥年月日
(2904/2964)
Коптски календар -17–-16
Корејски календар 2600
Календар Мингуо 1645 пред РК
民前1645年
Селевкидски календар 578–579
Тајландски сончев календар 810
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 323–324
 - Шака самват 189–190
 - Кали југа 3368–3369
Холоценски календар 10267
Џуче-календар нема (пред 1912)

267 (CCLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 267. година од новата ера, 267. од првиот милениум, 67. од 3 век и осма од 260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5775 и 5776 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5017 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4027 и 4028 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1020.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 267. година се протега во 2903 и 2904, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2963 и 2964 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 810. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 366 и 365 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]