Прејди на содржината

209

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
209 во разни календари
Грегоријански календар209
CCIX
Ab urbe condita962
Асирски календар4959
Балиски календар130–131
Бенгалски календар−384
Берберски календар1159
Будистички календар753
Бурмански календар−429
Византиски календар5717–5718
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2905 или 2845
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2906 или 2846
Коптски календар−75 – −74
Етиопски календар201–202
Еврејски календар3969–3970
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера265–266
 - Сачка ера130–131
 - Кали-југа3309–3310
Холоценски календар10209
Ирански календар413 п.п. – 412 п.п.
Исламски календар426 п.х. – 425 п.х.
Јавански календар86–87
Јулијански календар209
CCIX
Корејски календар2542
Мингуо-календар1703 пред Р. Кина
民前1703年
Нанакшахи−1259
Селевкидски календар520/521 г.г.
Тајландски сончев календар751–752
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
335 или −46 или −818
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
336 или −45 или −817

209 (CCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 209 година од новата ера, 209. од првиот милениум, 9. од III век и последна од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5717 и 5718 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4959 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3969 и 3970 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 962.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 209 година се протега во 2845 и 2846, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2905 и 2906 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 752. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 426 и 425 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]