252

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
252 г.  во други календари
Грегоријански календар 252
CCLII
Ab urbe condita 1005
Асирски календар 5002
Бахајски календар -1592–-1591
Бенгалски календар -341
Берберски календар 1202
Будистички календар 796
Бурмански календар -386
Византиски календар 5760–5761
Еврејски календар 4012–4013
Ерменски календар
Етиопски календар 244-245
Ирански календар 370 п.с. – 369 п.с.
Исламски календар 381 пред хиџра – 380 пред хиџра
Јулијански календар 252    CCLII
Кинески календар 辛未年月日
(2888/2948)
— до —
壬申年月日
(2889/2949)
Коптски календар -32–-31
Корејски календар 2585
Календар Мингуо 1660 пред РК
民前1660年
Селевкидски календар 563–564
Тајландски сончев календар 795
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 308–309
 - Шака самват 174–175
 - Кали југа 3353–3354
Холоценски календар 10252
Џуче-календар нема (пред 1912)

252 (CCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 252. година од новата ера, 252. од првиот милениум, 52. од 3 век и трета од 250-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5760 и 5761 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5002 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4012 и 4013 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1005.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 252. година се протега во 2888 и 2889, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2948 и 2949 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 795. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 381 и 380 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]