287

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
287 г.  во други календари
Грегоријански календар 287
CCLXXXVII
Ab urbe condita 1040
Асирски календар 5037
Бахајски календар -1557–-1556
Бенгалски календар -306
Берберски календар 1237
Будистички календар 831
Бурмански календар -351
Византиски календар 5795–5796
Еврејски календар 4047–4048
Ерменски календар
Етиопски календар 279-280
Ирански календар 335 п.с. – 334 п.с.
Исламски календар 345 пред хиџра – 344 пред хиџра
Јулијански календар 287    CCLXXXVII
Кинески календар 丙午年月日
(2923/2983)
— до —
丁未年月日
(2924/2984)
Коптски календар 3–4
Корејски календар 2620
Календар Мингуо 1625 пред РК
民前1625年
Селевкидски календар 598–599
Тајландски сончев календар 830
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 343–344
 - Шака самват 209–210
 - Кали југа 3388–3389
Холоценски календар 10287
Џуче-календар нема (пред 1912)

287 (CCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 287. година од новата ера, 287. од првиот милениум, 87. од 3 век и осма од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5795 и 5796 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5037 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4047 и 4048 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1040.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 287. година се протега во 2923 и 2924, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2983 и 2984 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 830. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 345 и 344 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]