205

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
205 во разни календари
Грегоријански календар205
CCV
Ab urbe condita958
Асирски календар4955
Балиски календар126–127
Бенгалски календар−388
Берберски календар1155
Будистички календар749
Бурмански календар−433
Византиски календар5713–5714
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2901 или 2841
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2902 или 2842
Коптски календар−79 – −78
Етиопски календар197–198
Еврејски календар3965–3966
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера261–262
 - Сачка ера126–127
 - Кали-југа3305–3306
Холоценски календар10205
Ирански календар417 п.п. – 416 п.п.
Исламски календар430 п.х. – 429 п.х.
Јавански календар82–83
Јулијански календар205
CCV
Корејски календар2538
Мингуо-календар1707 пред Р. Кина
民前1707年
Нанакшахи−1263
Селевкидски календар516/517 г.г.
Тајландски сончев календар747–748
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
331 или −50 или −822
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
332 или −49 или −821

205 (CCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 205 година од новата ера, 205. од првиот милениум, 5. од III век и шеста од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5713 и 5714 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4955 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3965 и 3966 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 958.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 205 година се протега во 2841 и 2842, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2901 и 2902 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 748. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 430 и 429 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 205 на Ризницата ?