226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
226 г.  во други календари
Грегоријански календар 226
CCXXVI
Ab urbe condita 979
Асирски календар 4976
Бахајски календар -1618–-1617
Бенгалски календар -367
Берберски календар 1176
Будистички календар 770
Бурмански календар -412
Византиски календар 5734–5735
Еврејски календар 3986–3987
Ерменски календар
Етиопски календар 218-219
Ирански календар 396 п.с. – 395 п.с.
Исламски календар 408 пред хиџра – 407 пред хиџра
Јулијански календар 226    CCXXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(2862/2922)
— до —
丙午年月日
(2863/2923)
Коптски календар -58–-57
Корејски календар 2559
Календар Мингуо 1686 пред РК
民前1686年
Селевкидски календар 537–538
Тајландски сончев календар 769
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 282–283
 - Шака самват 148–149
 - Кали југа 3327–3328
Холоценски календар 10226
Џуче-календар нема (пред 1912)

226 (CCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 226. година од новата ера, 226. од првиот милениум, 26. од 3 век и седма од 220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5734 и 5735 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4976 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3986 и 3987 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 979.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 226. година се протега во 2862 и 2863, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2922 и 2923 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 769. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 408 и 407 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]