276

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
276 г.  во други календари
Грегоријански календар 276
CCLXXVI
Ab urbe condita 1029
Асирски календар 5026
Бахајски календар -1568–-1567
Бенгалски календар -317
Берберски календар 1226
Будистички календар 820
Бурмански календар -362
Византиски календар 5784–5785
Еврејски календар 4036–4037
Ерменски календар
Етиопски календар 268-269
Ирански календар 346 п.с. – 345 п.с.
Исламски календар 357 пред хиџра – 356 пред хиџра
Јулијански календар 276    CCLXXVI
Кинески календар 乙未年月日
(2912/2972)
— до —
丙申年月日
(2913/2973)
Коптски календар -8–-7
Корејски календар 2609
Календар Мингуо 1636 пред РК
民前1636年
Селевкидски календар 587–588
Тајландски сончев календар 819
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 332–333
 - Шака самват 198–199
 - Кали југа 3377–3378
Холоценски календар 10276
Џуче-календар нема (пред 1912)

276 (CCLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 276. година од новата ера, 276. од првиот милениум, 76. од 3 век и седма од 270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5784 и 5785 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5026 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4036 и 4037 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1029.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 276. година се протега во 2912 и 2913, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2972 и 2973 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 819. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 357 и 356 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]