Прејди на содржината

232

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
232 во разни календари
Грегоријански календар232
CCXXXII
Ab urbe condita985
Асирски календар4982
Балиски календар153–154
Бенгалски календар−361
Берберски календар1182
Будистички календар776
Бурмански календар−406
Византиски календар5740–5741
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2928 или 2868
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2929 или 2869
Коптски календар−52 – −51
Етиопски календар224–225
Еврејски календар3992–3993
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера288–289
 - Сачка ера153–154
 - Кали-југа3332–3333
Холоценски календар10232
Ирански календар390 п.п. – 389 п.п.
Исламски календар402 п.х. – 401 п.х.
Јавански календар110–111
Јулијански календар232
CCXXXII
Корејски календар2565
Мингуо-календар1680 пред Р. Кина
民前1680年
Нанакшахи−1236
Селевкидски календар543/544 г.г.
Тајландски сончев календар774–775
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
358 или −23 или −795
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
359 или −22 или −794

232 (CCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 232 година од новата ера, 232. од првиот милениум, 32. од III век и трета од 230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5740 и 5741 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4982 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3992 и 3993 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 985.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 232 година се протега во 2868 и 2869, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2928 и 2929 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 775. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 402 и 401 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]