247

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
247 г.  во други календари
Грегоријански календар 247
CCXLVII
Ab urbe condita 1000
Асирски календар 4997
Бахајски календар -1597–-1596
Бенгалски календар -346
Берберски календар 1197
Будистички календар 791
Бурмански календар -391
Византиски календар 5755–5756
Еврејски календар 4007–4008
Ерменски календар
Етиопски календар 239-240
Ирански календар 375 п.с. – 374 п.с.
Исламски календар 387 пред хиџра – 386 пред хиџра
Јулијански календар 247    CCXLVII
Кинески календар 丙寅年月日
(2883/2943)
— до —
丁卯年月日
(2884/2944)
Коптски календар -37–-36
Корејски календар 2580
Календар Мингуо 1665 пред РК
民前1665年
Селевкидски календар 558–559
Тајландски сончев календар 790
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 303–304
 - Шака самват 169–170
 - Кали југа 3348–3349
Холоценски календар 10247
Џуче-календар нема (пред 1912)

247 (CCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 247. година од новата ера, 247. од првиот милениум, 47. од 3 век и осма од 240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5755 и 5756 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4997 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4007 и 4008 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1000.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 247. година се протега во 2883 и 2884, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2943 и 2944 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 790. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 387 и 386 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]