216

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
216 г.  во други календари
Грегоријански календар 216
CCXVI
Ab urbe condita 969
Асирски календар 4966
Бахајски календар -1628–-1627
Бенгалски календар -377
Берберски календар 1166
Будистички календар 760
Бурмански календар -422
Византиски календар 5724–5725
Еврејски календар 3976–3977
Ерменски календар
Етиопски календар 208-209
Ирански календар 406 п.с. – 405 п.с.
Исламски календар 419 пред хиџра – 417 пред хиџра
Јулијански календар 216    CCXVI
Кинески календар 乙未年月日
(2852/2912)
— до —
丙申年月日
(2853/2913)
Коптски календар -68–-67
Корејски календар 2549
Календар Мингуо 1696 пред РК
民前1696年
Селевкидски календар 527–528
Тајландски сончев календар 759
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 272–273
 - Шака самват 138–139
 - Кали југа 3317–3318
Холоценски календар 10216
Џуче-календар нема (пред 1912)

216 (CCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 216. година од новата ера, 216. од првиот милениум, 16. од 3 век и седма од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5724 и 5725 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4966 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3976 и 3977 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 969.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 216. година се протега во 2852 и 2853, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2912 и 2913 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 759. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 419 и 417 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]