271

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
271 г.  во други календари
Грегоријански календар 271
CCLXXI
Ab urbe condita 1024
Асирски календар 5021
Бахајски календар -1573–-1572
Бенгалски календар -322
Берберски календар 1221
Будистички календар 815
Бурмански календар -367
Византиски календар 5779–5780
Еврејски календар 4031–4032
Ерменски календар
Етиопски календар 263-264
Ирански календар 351 п.с. – 350 п.с.
Исламски календар 362 пред хиџра – 361 пред хиџра
Јулијански календар 271    CCLXXI
Кинески календар 庚寅年月日
(2907/2967)
— до —
辛卯年月日
(2908/2968)
Коптски календар -13–-12
Корејски календар 2604
Календар Мингуо 1641 пред РК
民前1641年
Селевкидски календар 582–583
Тајландски сончев календар 814
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 327–328
 - Шака самват 193–194
 - Кали југа 3372–3373
Холоценски календар 10271
Џуче-календар нема (пред 1912)

271 (CCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 271. година од новата ера, 271. од првиот милениум, 71. од 3 век и втора од 270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5779 и 5780 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5021 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4031 и 4032 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1024.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 271. година се протега во 2907 и 2908, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2967 и 2968 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 814. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 362 и 361 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]