255

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
255 во разни календари
Грегоријански календар255
CCLV
Ab urbe condita1008
Асирски календар5005
Балиски календар176–177
Бенгалски календар−338
Берберски календар1205
Будистички календар799
Бурмански календар−383
Византиски календар5763–5764
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2951 или 2891
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2952 или 2892
Коптски календар−29 – −28
Етиопски календар247–248
Еврејски календар4015–4016
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера311–312
 - Сачка ера176–177
 - Кали-југа3355–3356
Холоценски календар10255
Ирански календар367 п.п. – 366 п.п.
Исламски календар378 п.х. – 377 п.х.
Јавански календар134–135
Јулијански календар255
CCLV
Корејски календар2588
Мингуо-календар1657 пред Р. Кина
民前1657年
Нанакшахи−1213
Селевкидски календар566/567 г.г.
Тајландски сончев календар797–798
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
381 или 0 или −772
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
382 или 1 или −771

255 (CCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 255 година од новата ера, 255. од првиот милениум, 55. од III век и шеста од 250-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5763 и 5764 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5005 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4015 и 4016 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1008.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 255 година се протега во 2891 и 2892, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2951 и 2952 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 798. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 378 и 377 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]