270

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
270 г.  во други календари
Грегоријански календар 270
CCLXX
Ab urbe condita 1023
Асирски календар 5020
Бахајски календар -1574–-1573
Бенгалски календар -323
Берберски календар 1220
Будистички календар 814
Бурмански календар -368
Византиски календар 5778–5779
Еврејски календар 4030–4031
Ерменски календар
Етиопски календар 262-263
Ирански календар 352 п.с. – 351 п.с.
Исламски календар 363 пред хиџра – 362 пред хиџра
Јулијански календар 270    CCLXX
Кинески календар 己丑年月日
(2906/2966)
— до —
庚寅年月日
(2907/2967)
Коптски календар -14–-13
Корејски календар 2603
Календар Мингуо 1642 пред РК
民前1642年
Селевкидски календар 581–582
Тајландски сончев календар 813
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 326–327
 - Шака самват 192–193
 - Кали југа 3371–3372
Холоценски календар 10270
Џуче-календар нема (пред 1912)

270 (CCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 270. година од новата ера, 270. од првиот милениум, 70. од 3 век и прва од 270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5778 и 5779 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5020 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4030 и 4031 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1023.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 270. година се протега во 2906 и 2907, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2966 и 2967 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 813. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 363 и 362 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]