273

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
273 г.  во други календари
Грегоријански календар 273
CCLXXIII
Ab urbe condita 1026
Асирски календар 5023
Бахајски календар -1571–-1570
Бенгалски календар -320
Берберски календар 1223
Будистички календар 817
Бурмански календар -365
Византиски календар 5781–5782
Еврејски календар 4033–4034
Ерменски календар
Етиопски календар 265-266
Ирански календар 349 п.с. – 348 п.с.
Исламски календар 360 пред хиџра – 359 пред хиџра
Јулијански календар 273    CCLXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(2909/2969)
— до —
癸巳年月日
(2910/2970)
Коптски календар -11–-10
Корејски календар 2606
Календар Мингуо 1639 пред РК
民前1639年
Селевкидски календар 584–585
Тајландски сончев календар 816
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 329–330
 - Шака самват 195–196
 - Кали југа 3374–3375
Холоценски календар 10273
Џуче-календар нема (пред 1912)

273 (CCLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 273. година од новата ера, 273. од првиот милениум, 73. од 3 век и четвртта од 270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5781 и 5782 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5023 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4033 и 4034 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1026.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 273. година се протега во 2909 и 2910, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2969 и 2970 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 816. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 360 и 359 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]