207

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
207 г.  во други календари
Грегоријански календар 207
CCVII
Ab urbe condita 960
Асирски календар 4957
Бахајски календар -1637–-1636
Бенгалски календар -386
Берберски календар 1157
Будистички календар 751
Бурмански календар -431
Византиски календар 5715–5716
Еврејски календар 3967–3968
Ерменски календар
Етиопски календар 199-200
Ирански календар 415 п.с. – 414 п.с.
Исламски календар 428 пред хиџра – 427 пред хиџра
Јулијански календар 207    CCVII
Кинески календар 丙戌年月日
(2843/2903)
— до —
丁亥年月日
(2844/2904)
Коптски календар -77–-76
Корејски календар 2540
Календар Мингуо 1705 пред РК
民前1705年
Селевкидски календар 518–519
Тајландски сончев календар 750
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 263–264
 - Шака самват 129–130
 - Кали југа 3308–3309
Холоценски календар 10207
Џуче-календар нема (пред 1912)

207 (CCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 207. година од новата ера, 207. од првиот милениум, 7. од 3 век и осма од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5715 и 5716 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4957 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3967 и 3968 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 960.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 207. година се протега во 2843 и 2844, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2903 и 2904 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 750. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 428 и 427 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]