Прејди на содржината

282

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
282 во разни календари
Грегоријански календар282
CCLXXXII
Ab urbe condita1035
Асирски календар5032
Балиски календар203–204
Бенгалски календар−311
Берберски календар1232
Будистички календар826
Бурмански календар−356
Византиски календар5790–5791
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2978 или 2918
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2979 или 2919
Коптски календар−2 – −1
Етиопски календар274–275
Еврејски календар4042–4043
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера338–339
 - Сачка ера203–204
 - Кали-југа3382–3383
Холоценски календар10282
Ирански календар340 п.п. – 339 п.п.
Исламски календар350 п.х. – 349 п.х.
Јавански календар161–162
Јулијански календар282
CCLXXXII
Корејски календар2615
Мингуо-календар1630 пред Р. Кина
民前1630年
Нанакшахи−1186
Селевкидски календар593/594 г.г.
Тајландски сончев календар824–825
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
408 или 27 или −745
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
409 или 28 или −744

282 (CCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 282 година од новата ера, 282. од првиот милениум, 82. од III век и трета од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5790 и 5791 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5032 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4042 и 4043 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1035.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 282 година се протега во 2918 и 2919, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2978 и 2979 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 825. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 350 и 349 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 282 на Ризницата ?