265

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
265 г.  во други календари
Грегоријански календар 265
CCLXV
Ab urbe condita 1018
Асирски календар 5015
Бахајски календар -1579–-1578
Бенгалски календар -328
Берберски календар 1215
Будистички календар 809
Бурмански календар -373
Византиски календар 5773–5774
Еврејски календар 4025–4026
Ерменски календар
Етиопски календар 257-258
Ирански календар 357 п.с. – 356 п.с.
Исламски календар 368 пред хиџра – 367 пред хиџра
Јулијански календар 265    CCLXV
Кинески календар 甲申年月日
(2901/2961)
— до —
乙酉年月日
(2902/2962)
Коптски календар -19–-18
Корејски календар 2598
Календар Мингуо 1647 пред РК
民前1647年
Селевкидски календар 576–577
Тајландски сончев календар 808
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 321–322
 - Шака самват 187–188
 - Кали југа 3366–3367
Холоценски календар 10265
Џуче-календар нема (пред 1912)

265 (CCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 265. година од новата ера, 265. од првиот милениум, 65. од 3 век и шеста од 260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5773 и 5774 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5015 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4025 и 4026 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1018.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 265. година се протега во 2901 и 2902, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2961 и 2962 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 808. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 368 и 367 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]