240

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
240 г.  во други календари
Грегоријански календар 240
CCXL
Ab urbe condita 993
Асирски календар 4990
Бахајски календар -1604–-1603
Бенгалски календар -353
Берберски календар 1190
Будистички календар 784
Бурмански календар -398
Византиски календар 5748–5749
Еврејски календар 4000–4001
Ерменски календар
Етиопски календар 232-233
Ирански календар 382 п.с. – 381 п.с.
Исламски календар 394 пред хиџра – 393 пред хиџра
Јулијански календар 240    CCXL
Кинески календар 己未年月日
(2876/2936)
— до —
庚申年月日
(2877/2937)
Коптски календар -44–-43
Корејски календар 2573
Календар Мингуо 1672 пред РК
民前1672年
Селевкидски календар 551–552
Тајландски сончев календар 783
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 296–297
 - Шака самват 162–163
 - Кали југа 3341–3342
Холоценски календар 10240
Џуче-календар нема (пред 1912)

240 (CCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 240. година од новата ера, 240. од првиот милениум, 40. од 3 век и прва од 240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5748 и 5749 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4990 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4000 и 4001 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 993.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 240. година се протега во 2876 и 2877, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2936 и 2937 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 783. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 394 и 393 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]