237

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
237 г.  во други календари
Грегоријански календар 237
CCXXXVII
Ab urbe condita 990
Асирски календар 4987
Бахајски календар -1607–-1606
Бенгалски календар -356
Берберски календар 1187
Будистички календар 781
Бурмански календар -401
Византиски календар 5745–5746
Еврејски календар 3997–3998
Ерменски календар
Етиопски календар 229-230
Ирански календар 385 п.с. – 384 п.с.
Исламски календар 397 пред хиџра – 396 пред хиџра
Јулијански календар 237    CCXXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(2873/2933)
— до —
丁巳年月日
(2874/2934)
Коптски календар -47–-46
Корејски календар 2570
Календар Мингуо 1675 пред РК
民前1675年
Селевкидски календар 548–549
Тајландски сончев календар 780
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 293–294
 - Шака самват 159–160
 - Кали југа 3338–3339
Холоценски календар 10237
Џуче-календар нема (пред 1912)

237 (CCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 237. година од новата ера, 237. од првиот милениум, 37. од 3 век и осма од 230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5745 и 5746 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4987 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3997 и 3998 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 990.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 237. година се протега во 2873 и 2874, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2933 и 2934 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 780. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 397 и 396 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]