Прејди на содржината

256

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
256 во разни календари
Грегоријански календар256
CCLVI
Ab urbe condita1009
Асирски календар5006
Балиски календар177–178
Бенгалски календар−337
Берберски календар1206
Будистички календар800
Бурмански календар−382
Византиски календар5764–5765
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2952 или 2892
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2953 или 2893
Коптски календар−28 – −27
Етиопски календар248–249
Еврејски календар4016–4017
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера312–313
 - Сачка ера177–178
 - Кали-југа3356–3357
Холоценски календар10256
Ирански календар366 п.п. – 365 п.п.
Исламски календар377 п.х. – 376 п.х.
Јавански календар135–136
Јулијански календар256
CCLVI
Корејски календар2589
Мингуо-календар1656 пред Р. Кина
民前1656年
Нанакшахи−1212
Селевкидски календар567/568 г.г.
Тајландски сончев календар798–799
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
382 или 1 или −771
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
383 или 2 или −770

256 (CCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 256 година од новата ера, 256. од првиот милениум, 56. од III век и седма од 250-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5764 и 5765 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5006 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4016 и 4017 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1009.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 256 година се протега во 2892 и 2893, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2952 и 2953 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 799. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 377 и 376 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 256 на Ризницата ?