295

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
295 во разни календари
Грегоријански календар295
CCXCV
Ab urbe condita1048
Асирски календар5045
Балиски календар216–217
Бенгалски календар−298
Берберски календар1245
Будистички календар839
Бурмански календар−343
Византиски календар5803–5804
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2991 или 2931
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2992 или 2932
Коптски календар11–12
Етиопски календар287–288
Еврејски календар4055–4056
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера351–352
 - Сачка ера216–217
 - Кали-југа3395–3396
Холоценски календар10295
Ирански календар327 п.п. – 326 п.п.
Исламски календар337 п.х. – 336 п.х.
Јавански календар175–176
Јулијански календар295
CCXCV
Корејски календар2628
Мингуо-календар1617 пред Р. Кина
民前1617年
Нанакшахи−1173
Селевкидски календар606/607 г.г.
Тајландски сончев календар837–838
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
421 или 40 или −732
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
422 или 41 или −731

295 (CCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 295 година од новата ера, 295. од првиот милениум, 95. од III век и шеста од 290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5803 и 5804 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5045 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4055 и 4056 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1048.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 295 година се протега во 2931 и 2932, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2991 и 2992 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 838. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 337 и 336 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 295 на Ризницата ?