208

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
208 во разни календари
Грегоријански календар208
CCVIII
Ab urbe condita961
Асирски календар4958
Балиски календар129–130
Бенгалски календар−385
Берберски календар1158
Будистички календар752
Бурмански календар−430
Византиски календар5716–5717
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2904 или 2844
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2905 или 2845
Коптски календар−76 – −75
Етиопски календар200–201
Еврејски календар3968–3969
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера264–265
 - Сачка ера129–130
 - Кали-југа3308–3309
Холоценски календар10208
Ирански календар414 п.п. – 413 п.п.
Исламски календар427 п.х. – 426 п.х.
Јавански календар85–86
Јулијански календар208
CCVIII
Корејски календар2541
Мингуо-календар1704 пред Р. Кина
民前1704年
Нанакшахи−1260
Селевкидски календар519/520 г.г.
Тајландски сончев календар750–751
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
334 или −47 или −819
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
335 или −46 или −818

208 (CCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 208 година од новата ера, 208. од првиот милениум, 8. од III век и деветта од 200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5716 и 5717 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4958 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3968 и 3969 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 961.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 208 година се протега во 2844 и 2845, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2904 и 2905 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 751. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 427 и 426 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 208 на Ризницата ?