Прејди на содржината

210

Од Википедија — слободната енциклопедија
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
210 во разни календари
Грегоријански календар210
CCX
Ab urbe condita963
Асирски календар4960
Балиски календар131–132
Бенгалски календар−383
Берберски календар1160
Будистички календар754
Бурмански календар−428
Византиски календар5718–5719
Кинески календар己丑(зем. вол)
2906 или 2846
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2907 или 2847
Коптски календар−74 – −73
Етиопски календар202–203
Еврејски календар3970–3971
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера266–267
 - Сачка ера131–132
 - Кали-југа3310–3311
Холоценски календар10210
Ирански календар412 п.п. – 411 п.п.
Исламски календар425 п.х. – 424 п.х.
Јавански календар87–88
Јулијански календар210
CCX
Корејски календар2543
Мингуо-календар1702 пред Р. Кина
民前1702年
Нанакшахи−1258
Селевкидски календар521/522 г.г.
Тајландски сончев календар752–753
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
336 или −45 или −817
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
337 или −44 или −816

210 (CCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 210 година од новата ера, 210. од првиот милениум, 10. од III век и прва од 210-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5718 и 5719 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4960 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3970 и 3971 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 963.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 210 година се протега во 2846 и 2847, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2906 и 2907 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 753. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 425 и 424 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 210 на Ризницата ?