244

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
244 г.  во други календари
Грегоријански календар 244
CCXLIV
Ab urbe condita 997
Асирски календар 4994
Бахајски календар -1600–-1599
Бенгалски календар -349
Берберски календар 1194
Будистички календар 788
Бурмански календар -394
Византиски календар 5752–5753
Еврејски календар 4004–4005
Ерменски календар
Етиопски календар 236-237
Ирански календар 378 п.с. – 377 п.с.
Исламски календар 390 пред хиџра – 389 пред хиџра
Јулијански календар 244    CCXLIV
Кинески календар 癸亥年月日
(2880/2940)
— до —
甲子年月日
(2881/2941)
Коптски календар -40–-39
Корејски календар 2577
Календар Мингуо 1668 пред РК
民前1668年
Селевкидски календар 555–556
Тајландски сончев календар 787
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 300–301
 - Шака самват 166–167
 - Кали југа 3345–3346
Холоценски календар 10244
Џуче-календар нема (пред 1912)

244 (CCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 244. година од новата ера, 244. од првиот милениум, 44. од 3 век и петта од 240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5752 и 5753 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4994 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4004 и 4005 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 997.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 244. година се протега во 2880 и 2881, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2940 и 2941 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 787. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 390 и 389 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]