249

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
249 г.  во други календари
Грегоријански календар 249
CCXLIX
Ab urbe condita 1002
Асирски календар 4999
Бахајски календар -1595–-1594
Бенгалски календар -344
Берберски календар 1199
Будистички календар 793
Бурмански календар -389
Византиски календар 5757–5758
Еврејски календар 4009–4010
Ерменски календар
Етиопски календар 241-242
Ирански календар 373 п.с. – 372 п.с.
Исламски календар 384 пред хиџра – 383 пред хиџра
Јулијански календар 249    CCXLIX
Кинески календар 戊辰年月日
(2885/2945)
— до —
己巳年月日
(2886/2946)
Коптски календар -35–-34
Корејски календар 2582
Календар Мингуо 1663 пред РК
民前1663年
Селевкидски календар 560–561
Тајландски сончев календар 792
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 305–306
 - Шака самват 171–172
 - Кали југа 3350–3351
Холоценски календар 10249
Џуче-календар нема (пред 1912)

249 (CCXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 249. година од новата ера, 249. од првиот милениум, 49. од 3 век и последна од 240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5757 и 5758 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4999 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4009 и 4010 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1002.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 249. година се протега во 2885 и 2886, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2945 и 2946 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 792. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 384 и 383 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]