229

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
229 г.  во други календари
Грегоријански календар 229
CCXXIX
Ab urbe condita 982
Асирски календар 4979
Бахајски календар -1615–-1614
Бенгалски календар -364
Берберски календар 1179
Будистички календар 773
Бурмански календар -409
Византиски календар 5737–5738
Еврејски календар 3989–3990
Ерменски календар
Етиопски календар 221-222
Ирански календар 393 п.с. – 392 п.с.
Исламски календар 405 пред хиџра – 404 пред хиџра
Јулијански календар 229    CCXXIX
Кинески календар 戊申年月日
(2865/2925)
— до —
己酉年月日
(2866/2926)
Коптски календар -55–-54
Корејски календар 2562
Календар Мингуо 1683 пред РК
民前1683年
Селевкидски календар 540–541
Тајландски сончев календар 772
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 285–286
 - Шака самват 151–152
 - Кали југа 3330–3331
Холоценски календар 10229
Џуче-календар нема (пред 1912)

229 (CCXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 229. година од новата ера, 229. од првиот милениум, 29. од 3 век и последна од 220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5737 и 5738 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4979 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3989 и 3990 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 982.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 229. година се протега во 2865 и 2866, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2925 и 2926 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 772. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 405 и 404 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]