289

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
289 г.  во други календари
Грегоријански календар 289
CCLXXXIX
Ab urbe condita 1042
Асирски календар 5039
Бахајски календар -1555–-1554
Бенгалски календар -304
Берберски календар 1239
Будистички календар 833
Бурмански календар -349
Византиски календар 5797–5798
Еврејски календар 4049–4050
Ерменски календар
Етиопски календар 281-282
Ирански календар 333 п.с. – 332 п.с.
Исламски календар 343 пред хиџра – 342 пред хиџра
Јулијански календар 289    CCLXXXIX
Кинески календар 戊申年月日
(2925/2985)
— до —
己酉年月日
(2926/2986)
Коптски календар 5–6
Корејски календар 2622
Календар Мингуо 1623 пред РК
民前1623年
Селевкидски календар 600–601
Тајландски сончев календар 832
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 345–346
 - Шака самват 211–212
 - Кали југа 3390–3391
Холоценски календар 10289
Џуче-календар нема (пред 1912)

289 (CCLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 289. година од новата ера, 289. од првиот милениум, 89. од 3 век и последна од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5797 и 5798 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5039 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4049 и 4050 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1042.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 289. година се протега во 2925 и 2926, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2985 и 2986 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 832. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 343 и 342 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]