212

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
212 г.  во други календари
Грегоријански календар 212
CCXII
Ab urbe condita 965
Асирски календар 4962
Бахајски календар -1632–-1631
Бенгалски календар -381
Берберски календар 1162
Будистички календар 756
Бурмански календар -426
Византиски календар 5720–5721
Еврејски календар 3972–3973
Ерменски календар
Етиопски календар 204-205
Ирански календар 410 п.с. – 409 п.с.
Исламски календар 423 пред хиџра – 422 пред хиџра
Јулијански календар 212    CCXII
Кинески календар 辛卯年月日
(2848/2908)
— до —
壬辰年月日
(2849/2909)
Коптски календар -72–-71
Корејски календар 2545
Календар Мингуо 1700 пред РК
民前1700年
Селевкидски календар 523–524
Тајландски сончев календар 755
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 268–269
 - Шака самват 134–135
 - Кали југа 3313–3314
Холоценски календар 10212
Џуче-календар нема (пред 1912)

212 (CCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 212. година од новата ера, 212. од првиот милениум, 12. од 3 век и трета од 210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5720 и 5721 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4962 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3972 и 3973 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 965.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 212. година се протега во 2848 и 2849, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2908 и 2909 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 755. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 423 и 422 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]