223

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
223 г.  во други календари
Грегоријански календар 223
CCXXIII
Ab urbe condita 976
Асирски календар 4973
Бахајски календар -1621–-1620
Бенгалски календар -370
Берберски календар 1173
Будистички календар 767
Бурмански календар -415
Византиски календар 5731–5732
Еврејски календар 3983–3984
Ерменски календар
Етиопски календар 215-216
Ирански календар 399 п.с. – 398 п.с.
Исламски календар 411 пред хиџра – 410 пред хиџра
Јулијански календар 223    CCXXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(2859/2919)
— до —
癸卯年月日
(2860/2920)
Коптски календар -61–-60
Корејски календар 2556
Календар Мингуо 1689 пред РК
民前1689年
Селевкидски календар 534–535
Тајландски сончев календар 766
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 279–280
 - Шака самват 145–146
 - Кали југа 3324–3325
Холоценски календар 10223
Џуче-календар нема (пред 1912)

223 (CCXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 223. година од новата ера, 223. од првиот милениум, 23. од 3 век и четвртта од 220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5731 и 5732 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4973 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3983 и 3984 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 976.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 223. година се протега во 2859 и 2860, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2919 и 2920 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 766. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 411 и 410 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]