285

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
285 г.  во други календари
Грегоријански календар 285
CCLXXXV
Ab urbe condita 1038
Асирски календар 5035
Бахајски календар -1559–-1558
Бенгалски календар -308
Берберски календар 1235
Будистички календар 829
Бурмански календар -353
Византиски календар 5793–5794
Еврејски календар 4045–4046
Ерменски календар
Етиопски календар 277-278
Ирански календар 337 п.с. – 336 п.с.
Исламски календар 347 пред хиџра – 346 пред хиџра
Јулијански календар 285    CCLXXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(2921/2981)
— до —
乙巳年月日
(2922/2982)
Коптски календар 1–2
Корејски календар 2618
Календар Мингуо 1627 пред РК
民前1627年
Селевкидски календар 596–597
Тајландски сончев календар 828
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 341–342
 - Шака самват 207–208
 - Кали југа 3386–3387
Холоценски календар 10285
Џуче-календар нема (пред 1912)

285 (CCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 285. година од новата ера, 285. од првиот милениум, 85. од 3 век и шеста од 280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5793 и 5794 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5035 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4045 и 4046 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1038.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 285. година се протега во 2921 и 2922, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2981 и 2982 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 828. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 347 и 346 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]