238

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
238 г.  во други календари
Грегоријански календар 238
CCXXXVIII
Ab urbe condita 991
Асирски календар 4988
Бахајски календар -1606–-1605
Бенгалски календар -355
Берберски календар 1188
Будистички календар 782
Бурмански календар -400
Византиски календар 5746–5747
Еврејски календар 3998–3999
Ерменски календар
Етиопски календар 230-231
Ирански календар 384 п.с. – 383 п.с.
Исламски календар 396 пред хиџра – 395 пред хиџра
Јулијански календар 238    CCXXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(2874/2934)
— до —
戊午年月日
(2875/2935)
Коптски календар -46–-45
Корејски календар 2571
Календар Мингуо 1674 пред РК
民前1674年
Селевкидски календар 549–550
Тајландски сончев календар 781
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 294–295
 - Шака самват 160–161
 - Кали југа 3339–3340
Холоценски календар 10238
Џуче-календар нема (пред 1912)

238 (CCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 238. година од новата ера, 238. од првиот милениум, 38. од 3 век и деветта од 230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5746 и 5747 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4988 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3998 и 3999 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 991.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 238. година се протега во 2874 и 2875, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2934 и 2935 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 781. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 396 и 395 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]