Папа Евгениј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евгениј I
PopeeugeneI.jpg
Родено име ???
Папа од 10 август 654
Папа до 2 јуни 657
Претходник Папа Мартин I
Наследник Папа Виталијан
Роден ?
Рим
Починал 2 јуни 657
Рим
Други папи по име Евгениј (појаснување)

Евгениј I (лат. Eugenius PP. I; ? - 2 јуни 657) — римски папа од 10 август 654 до 2 јуни 657. Уште од млад бил голем учтив и добротворен. Откако станал папа, ја продолжил борбата против монотолетитите. Ги благословил Византијците во борбата против Арабјаните.

Наводи[уреди | уреди извор]