654

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
654 во разни календари
Грегоријански календар654
DCLIV
Ab urbe condita1407
Ерменски календар103
ԹՎ ՃԳ
Асирски календар5404
Балиски календар575–576
Бенгалски календар61
Берберски календар1604
Будистички календар1198
Бурмански календар16
Византиски календар6162–6163
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3350 или 3290
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3351 или 3291
Коптски календар370–371
Етиопски календар646–647
Еврејски календар4414–4415
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера710–711
 - Сачка ера575–576
 - Кали-југа3754–3755
Холоценски календар10654
Ирански календар32–33
Исламски календар33–34
Јапонски календарн/п
Јавански календар545–546
Јулијански календар654
DCLIV
Корејски календар2987
Мингуо-календар1258 пред Р. Кина
民前1258年
Нанакшахи−814
Селевкидски календар965/966 г.г.
Тајландски сончев календар1196–1197
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
780 или 399 или −373
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
781 или 400 или −372

654 (DCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 654 година од новата ера, 654. од првиот милениум, 54. од VII век и петта од 650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6162 и 6163 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5404 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4414 и 4415 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1407.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 654 година се протега во 3290 и 3291, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3350 и 3351 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1197. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 33 и 34 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]