686

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
686 г.  во други календари
Грегоријански календар 686
DCLXXXVI
Ab urbe condita 1439
Асирски календар 5436
Бахајски календар -1158–-1157
Бенгалски календар 93
Берберски календар 1636
Будистички календар 1230
Бурмански календар 48
Византиски календар 6194–6195
Еврејски календар 4446–4447
Ерменски календар 135
ԹՎ ՃԼԵ
Етиопски календар 678-679
Ирански календар 64–65
Исламски календар 66–67
Јулијански календар 686    DCLXXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3322/3382)
— до —
丙戌年月日
(3323/3383)
Коптски календар 402–403
Корејски календар 3019
Календар Мингуо 1226 пред РК
民前1226年
Селевкидски календар 997–998
Тајландски сончев календар 1229
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 742–743
 - Шака самват 608–609
 - Кали југа 3787–3788
Холоценски календар 10686
Џуче-календар нема (пред 1912)

686 (DCLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 686. година од новата ера, 686. од првиот милениум, 86. од 7 век и седма од 680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6194 и 6195 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5436 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4446 и 4447 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1439.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 686. година се протега во 3322 и 3323, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3382 и 3383 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1229. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 66 и 67 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]