602

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
602 г.  во други календари
Грегоријански календар 602
DCII
Ab urbe condita 1355
Асирски календар 5352
Бахајски календар -1242–-1241
Бенгалски календар 9
Берберски календар 1552
Будистички календар 1146
Бурмански календар -36
Византиски календар 6110–6111
Еврејски календар 4362–4363
Ерменски календар 51
ԹՎ ԾԱ
Етиопски календар 594-595
Ирански календар 20 п.с. – 19 п.с.
Исламски календар 21 пред хиџра – 20 пред хиџра
Јулијански календар 602    DCII
Кинески календар 辛酉年月日
(3238/3298)
— до —
壬戌年月日
(3239/3299)
Коптски календар 318–319
Корејски календар 2935
Календар Мингуо 1310 пред РК
民前1310年
Селевкидски календар 913–914
Тајландски сончев календар 1145
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 658–659
 - Шака самват 524–525
 - Кали југа 3703–3704
Холоценски календар 10602
Џуче-календар нема (пред 1912)

602 (DCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 602. година од новата ера, 602. од првиот милениум, 2. од 7 век и трета од 600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6110 и 6111 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5352 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4362 и 4363 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1355.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 602. година се протега во 3238 и 3239, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3298 и 3299 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1145. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 21 и 20 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]