Прејди на содржината

672

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
672 во разни календари
Грегоријански календар672
DCLXXII
Ab urbe condita1425
Ерменски календар121
ԹՎ ՃԻԱ
Асирски календар5422
Балиски календар593–594
Бенгалски календар79
Берберски календар1622
Будистички календар1216
Бурмански календар34
Византиски календар6180–6181
Кинески календар辛未(мет. коза)
3368 или 3308
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3369 или 3309
Коптски календар388–389
Етиопски календар664–665
Еврејски календар4432–4433
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера728–729
 - Сачка ера593–594
 - Кали-југа3772–3773
Холоценски календар10672
Ирански календар50–51
Исламски календар51–53
Јапонски календарн/п
Јавански календар563–564
Јулијански календар672
DCLXXII
Корејски календар3005
Мингуо-календар1240 пред Р. Кина
民前1240年
Нанакшахи−796
Селевкидски календар983/984 г.г.
Тајландски сончев календар1214–1215
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
798 или 417 или −355
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
799 или 418 или −354

672 (DCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 672 година од новата ера, 672. од првиот милениум, 72. од VII век и трета од 670-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6180 и 6181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4432 и 4433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1425.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 672 година се протега во 3308 и 3309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3368 и 3369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1215. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 51 и 53 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 672 на Ризницата ?