614

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
614 г.  во други календари
Грегоријански календар 614
DCXIV
Ab urbe condita 1367
Асирски календар 5364
Бахајски календар -1230–-1229
Бенгалски календар 21
Берберски календар 1564
Будистички календар 1158
Бурмански календар -24
Византиски календар 6122–6123
Еврејски календар 4374–4375
Ерменски календар 63
ԹՎ ԿԳ
Етиопски календар 606-607
Ирански календар 8 п.с. – 7 п.с.
Исламски календар 8 пред хиџра – 7 пред хиџра
Јулијански календар 614    DCXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3250/3310)
— до —
甲戌年月日
(3251/3311)
Коптски календар 330–331
Корејски календар 2947
Календар Мингуо 1298 пред РК
民前1298年
Селевкидски календар 925–926
Тајландски сончев календар 1157
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 670–671
 - Шака самват 536–537
 - Кали југа 3715–3716
Холоценски календар 10614
Џуче-календар нема (пред 1912)

614 (DCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 614. година од новата ера, 614. од првиот милениум, 14. од 7 век и петта од 610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6122 и 6123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4374 и 4375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1367.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 614. година се протега во 3250 и 3251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3310 и 3311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1157. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 8 и 7 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]