637

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
637 во разни календари
Грегоријански календар637
DCXXXVII
Ab urbe condita1390
Ерменски календар86
ԹՎ ՁԶ
Асирски календар5387
Балиски календар558–559
Бенгалски календар44
Берберски календар1587
Будистички календар1181
Бурмански календар−1
Византиски календар6145–6146
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3333 или 3273
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3334 или 3274
Коптски календар353–354
Етиопски календар629–630
Еврејски календар4397–4398
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера693–694
 - Сачка ера558–559
 - Кали-југа3737–3738
Холоценски календар10637
Ирански календар15–16
Исламски календар15–16
Јапонски календарн/п
Јавански календар527–528
Јулијански календар637
DCXXXVII
Корејски календар2970
Мингуо-календар1275 пред Р. Кина
民前1275年
Нанакшахи−831
Селевкидски календар948/949 г.г.
Тајландски сончев календар1179–1180
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
763 или 382 или −390
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
764 или 383 или −389

637 (DCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 637 година од новата ера, 637. од првиот милениум, 37. од VII век и осма од 630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6145 и 6146 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5387 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4397 и 4398 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1390.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 637 година се протега во 3273 и 3274, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3333 и 3334 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1180. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 15 и 16 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]