682

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
682 г.  во други календари
Грегоријански календар 682
DCLXXXII
Ab urbe condita 1435
Асирски календар 5432
Бахајски календар -1162–-1161
Бенгалски календар 89
Берберски календар 1632
Будистички календар 1226
Бурмански календар 44
Византиски календар 6190–6191
Еврејски календар 4442–4443
Ерменски календар 131
ԹՎ ՃԼԱ
Етиопски календар 674-675
Ирански календар 60–61
Исламски календар 62–63
Јулијански календар 682    DCLXXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3318/3378)
— до —
壬午年月日
(3319/3379)
Коптски календар 398–399
Корејски календар 3015
Календар Мингуо 1230 пред РК
民前1230年
Селевкидски календар 993–994
Тајландски сончев календар 1225
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 738–739
 - Шака самват 604–605
 - Кали југа 3783–3784
Холоценски календар 10682
Џуче-календар нема (пред 1912)

682 (DCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 682. година од новата ера, 682. од првиот милениум, 82. од 7 век и трета од 680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6190 и 6191 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5432 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4442 и 4443 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1435.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 682. година се протега во 3318 и 3319, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3378 и 3379 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1225. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 62 и 63 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]