631

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
631 г.  во други календари
Грегоријански календар 631
DCXXXI
Ab urbe condita 1384
Асирски календар 5381
Бахајски календар -1213–-1212
Бенгалски календар 38
Берберски календар 1581
Будистички календар 1175
Бурмански календар -7
Византиски календар 6139–6140
Еврејски календар 4391–4392
Ерменски календар 80
ԹՎ Ձ
Етиопски календар 623-624
Ирански календар 9–10
Исламски календар 9–10
Јулијански календар 631    DCXXXI
Кинески календар 庚寅年月日
(3267/3327)
— до —
辛卯年月日
(3268/3328)
Коптски календар 347–348
Корејски календар 2964
Календар Мингуо 1281 пред РК
民前1281年
Селевкидски календар 942–943
Тајландски сончев календар 1174
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 687–688
 - Шака самват 553–554
 - Кали југа 3732–3733
Холоценски календар 10631
Џуче-календар нема (пред 1912)

631 (DCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 631. година од новата ера, 631. од првиот милениум, 31. од 7 век и втора од 630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6139 и 6140 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5381 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4391 и 4392 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1384.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 631. година се протега во 3267 и 3268, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3327 и 3328 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1174. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 9 и 10 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]