668

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
668 г.  во други календари
Грегоријански календар 668
DCLXVIII
Ab urbe condita 1421
Асирски календар 5418
Бахајски календар -1176–-1175
Бенгалски календар 75
Берберски календар 1618
Будистички календар 1212
Бурмански календар 30
Византиски календар 6176–6177
Еврејски календар 4428–4429
Ерменски календар 117
ԹՎ ՃԺԷ
Етиопски календар 660-661
Ирански календар 46–47
Исламски календар 47–48
Јулијански календар 668    DCLXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(3304/3364)
— до —
戊辰年月日
(3305/3365)
Коптски календар 384–385
Корејски календар 3001
Календар Мингуо 1244 пред РК
民前1244年
Селевкидски календар 979–980
Тајландски сончев календар 1211
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 724–725
 - Шака самват 590–591
 - Кали југа 3769–3770
Холоценски календар 10668
Џуче-календар нема (пред 1912)

668 (DCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 668. година од новата ера, 668. од првиот милениум, 68. од 7 век и деветта од 660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6176 и 6177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4428 и 4429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1421.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 668. година се протега во 3304 и 3305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3364 и 3365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1211. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 47 и 48 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]